PŘEHLED MOBILIT

03/2015  -  mobilita v SK    - velikonoční tvořivá dílna
06/2015  -  mobilita v SK   - tvořivá dílna ke Dni dětí
09/2015  -  mobilita v CZ    - Houbařské tvoření                                                                                                                                                                                                                                                                  12/2015  -  mobilita v CZ   - vánoční tvořivá dílna
02/2016  -  mobilita v SK  -  tvořivá dílna - Lidové písně
05/2016  -  mobilita v CZ  -  tvořivá dílna - ZOO


MÍSTNÍ AKTIVITY

 koncepce a vytvoření www str. projektu
 tvořivá dílnička v MŠ s dětmi a rodiči - Velikonoce
 tvořivá dílnička v MŠ s dětmi a rodiči - Den dětí
 tvořivá dílnička v MŠ s dětmi a rodiči - Houbaření
 tvořivá dílnička v MŠ s dětmi a rodiči - Vánoce
 tvořivá dílnička v MŠ s dětmi a rodiči - Lidové písně
 tvořivá dílnička v MŠ s dětmi a rodiči - ZOO

VELIKONOČNÍ TVOŘIVÁ DÍLNA

Ve dnech 23. 3. – 27. 3. 2015 vyjely učitelky na Slovensko, do Mateřské školy Fojstvo v Rakové. Jejich hlavním cílem bylo porovnání velikonočních tradic v jednotlivých zemích. Společně s dětmi malovaly vajíčka, pletly pomlázky a zhlédly ukázku práce s dětmi. Nechyběla pomlázka, zpěv velikonočních písní a koledování. Tvořivé dílny byly zaměřené na nové výtvarné techniky, které poté přenesou do svých mateřských škol.

Při setkání se starostou obce Raková a ředitelkou Střední odborné školy pedagogické PASA GORETTI (= střední odborná škola pedagogická) prezentovaly opavskou kulturu i české školství, srovnávaly a načerpávaly nové poznatky.

Tradiční i nové techniky výzdoby kraslic si prohlédly na výstavě v Kysuckém múzeu.

Horské prostředí Klokočov, Galérie a Dom kultury v Čadci, Oravský hrad, kde čerpal inspiraci i Karel Čapek, Florinov dom, Terchovský drevený betlehem, Kysucká knižnica, kostel Radoĺa, patřící mezi nejstarší kulturní památky Kysúc, to vše ve spojení s oslavou svátků jara bylo náplní týdenního programu, který jejich práci obohatil o nové náměty.

 

Tvořivá dílna ke dni dětí

 

Ve dnech 1. - 5. 6. proběhlo na Slovensku další z projektových setkání učitelů.

Umožnilo srovnání oslavy Dne dětí v rámci "Indiánského dne v MŠ", plného her a nápaditých soutěží.

Tvořivé dílny nabídly práci s netradičními materiály a drátem.

Do tradiční lidové tvořivosti umožnila nahlédnout výstava "Čaro modrotlače". Učitelky si zde mohly vyzkoušet jak se modrotlač, která byla na Slovensku velmi oblíbenou technikou, vyrábí.

Inspirací byla i interaktivní výstava "Hodnoty - vedecká hračka", na které si bylo možno prohlédnout, ale i zahrát si s více než 110 hračkami a hlavolamy z 30 států světa.

Setkání s historií Slovenska nabídla prohlídka zrekonstruovaného hradu Strečno z 13. století.

Naopak moderní umění představila výstava "Galandovci". Šlo o díla skupiny slovenských výtvarníků, kteří se orientovali na evropské moderní umění.

Výlet do netradiční vesničky Donovaly Habakuky umožnil nahlédnout do atmosféry slovenských lidových pohádek a řemesel.

Dojemné zážitky si učitelky odnesly i z vystoupení dětského folklórního souboru Rakovanček.

HOUBAŘENÍ

 

V pondělí 21. září 2015 přijely na návštěvu učitelky ze Slovenské republiky, které společně s učitelkami z českých mateřských škol Sedmikrásky společně prožily následných 5 dní. Týden probíhal na téma HOUBY a vše kolem nich - poznávání, skladování, prohlídky, restaurování, herbář hub.

Děti přivítaly slovenské kolegyně stylově v houbových kostýmech.

Následně si prohlédly MŠ Olomouckou a MŠ Čajkovského s přírodní zahradou. V odpoledních hodinách jsme pokračovaly prohlídkou historie města Opavy a poté proběhl workshop, kde jsme společně vyráběly pytlíčky na byliny, keramické houby, houby z pleteného papíru a košíky zdobily ubrouskovou technikou.

V úterý jsme se společně vydaly poznávat krásy Jeseníků. Našim prvním stanovištěm se stal zámek nacházející se v centru města Bruntálu. Tento zámek je jednou z nejvýznamnějších památek tohoto regionu. Na zámku se zachovalo cenné vybavení původních interiérů s bohatou obrazovou sbírkou, zbrojnicí a knihovnou. Dnes je sídlem regionálního muzea, jsou zde muzejní expozice a výstavní síně a konají se tady kulturní a společenské akce. Po prohlídce zámku směřovala naše cesta do Lipové Lázně, kde nás čekal výšlap lesní stezkou do Lesního baru. Tento bar funguje na principu poctivosti lidí. Posledním bodem naší poznávací výpravy se stala prohlídka muzea s expozicí venkovského bydlení a lesnictví „Kosárny“ v Karlovicích

V rámci projektu o houbaření byl pro předškolní děti připraven program  s názvem „Pod kloboukem“. Děti poznávaly říši hub. Hovořily o tom, jak houba vypadá,   z čeho vyroste a co houba potřebuje pro svůj růst. Děti se proměnily v houbové skřítky, sbíraly kapičky v podobě kamínků, rytmizovaly s kamínky a hrály si        s houbovými vlákny.

Odpoledne proběhla pro učitelky přednáška mykologa Jiřího Polčáka, která obsahovala informace o tom, jak je říše hub rozmanitá a jak můžeme rozpoznat jednotlivé houby. Paní učitelky měly možnost si houby prohlédnout a porovnat rozdíly. Hovořilo se i o léčivých houbách.

Druhou přednášku vedl RNDr. Vít Balner, který nás seznamoval s tvorbou herbáře hub pro Slezské zemské muzeum v Opavě.

Ve čtvrtek dopoledne proběhla ukázka výtvarného tvoření s dětmi a odpoledne jsme navštívily zámek Kravaře,  seznámily se s jeho dějinami od jeho vzniku až do dnešní doby. Zámek je využíván k výstavám  - velikonočním, vánočním, svatbám a jiným příležitostem. Dále jsme pokračovaly v návštěvě muzea v Ostravě.

Muzeum je rozděleno na živou a neživou přírodu. Expozice živé přírody a krajiny Ostravska (zemědělská krajina, lužní lesy v povodí Odry, lesy Ostravska, řeky, rybníky a louky, městská krajina) s exponáty botaniky, zoologie a entologie je svou moderní instalací, audiovizuálním vybavením a interaktivitou velmi přitažlivá.

Poslední den byl také ve znamení hub - akce s dětmi nazvaná „Houbový skřítek“. Na školní zahradě přivítaly děti hříbek s muchomůrkou, které děti provázeli celým programem s plněním úkolů zaměřených na život v lese. Pomocí indicií nalézaly produkty a plody, které nám přináší les.

Paní učitelky zhlédly všechno se zájmem a chutí poznávat nové kraje a historii naší země. V rámci vzájemných projektů, jako byl tento, se mezi učitelkami z ČR   a jejich kolegyněmi ze Slovenska prohlubuje nejen poznávání našich krajů, ale také přátelské vztahy a předávání si zkušeností v pracovním procesu.    

Vánoční tvoření

V prosinci přivítala naše MŠ dětským vánočním vystoupením slovenské učitelky z MŠ Raková. Prohlédly jsme si výzdobu mateřské školy Olomoucká a objekt bývalé barokní stodoly v areálu „Dvora“ v Holasovicích, kde je expozice regionálního muzea Slezský venkov, sbírka zemědělských strojů a nářadí a další získané exponáty. Odpolední workshop jsme zaměřily na tvorbu vánočních ozdob z různých materiálů.

Druhý den společného setkání českých a slovenských učitelek patřil prohlídce dvou skanzenů.
Skanzen v Malých Hošticích , dům z druhé poloviny
19.století, byl zrekonstruovaný a je zde několik místností zařízených dobovým nábytkem a vybavením, je zde i archeologická expozice.
Dalším cílem exkurze byl skanzen Rožnov pod Radhoštěm, který je nejstarším areálem

Valašského muzea v přírodě. Skanzen prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu století dvacátého.

K vidění zde byly vánočně vyzdobené chalupy a v každé z nich jiná činnost, od pečení pečiva

po zdobení perníků či odlévání svíček. Pracovníci muzea se proměnili v hospodáře, hospody-
ně, kováře, učitele, Mikuláše a čerty, Lucky. Pozvání přijaly ředitelky a učitelky opavských MŠ, které se seznámily s  projektováním a činností NAEP. Prezentovaly jsem také náš projekt, seznámily je s cíli, záměry  a obsahem projektu.

Programem třetího dne byla návštěva vedoucí odboru školství, kde se hovořilo o cílech a prioritách školství ČR a SL. Poté jsme navštívily malebný a romantický zámek v Hradci nad Moravicí. O jeho půvabu svědčí udělení titulu Pohádkový zámek v r. 2013 a zájem o něj je trvalý v každém ročním období. Jeho atraktivitu zvyšuje svou rozlohou unikátní zámecký park z 19. století.

V úvodním sále byly k vidění modely proměn z původního hradiska z 8.stol. v hrad a poté zámek. Nejdéle byl zámek ve vlastnictví Lichnowských, kteří hostili významné osobnosti Ferenze Liszta a L.v.Beethovena. Komnaty s vyobrazením panovníků, působivý interiér a poutavý výklad průvodkyně byl umocněn vánoční kompozicí v proměnách historie.

Hradecká návštěva tak byla velmi příjemným adventním pozastavením.

Závěr dne umocnila prohlídka slezského divadla a shlédnutí opery Tosca.

Následující den nás děti z MŠ Mostní přivítaly krátkým vánočním vystoupením a ukázkou vánočního tvoření. Prohlídly jsme si betlémy převážně opavských sběratelů a vánoční atmosféru završil odpolední koncert opavských dětských sborů „Koledníci idů“. Poslední den jsme si prohlédly vánoční výstavu tvoření dětí a rodičů z MŠ Sadové, s dětmi jsme si zakoledovaly. Na  exkurzi ve Slezské tvorbě jsme měly možnost shlédnout ukázku výroby tradičních českých skleněných vánočních ozdob.  Je jedním z posledních odvětví, kde se pracuje ručně. Každá ozdoba je ručně zpracovaný originál a vánoční ozdoby jsou prodávány po celém světě.

Naše vánoční putování jsme zakončily prohlídkou opavských kostelů a tržnice.                                                                                                                                                               

 

Lidové písně

 

V březnu se zástupkyně našich MŠ zúčastnily mobility na Slovensko.

Děti z MŠ Raková přivítaly naši návštěvu ukázkou písní, her a prací v duchu lidových tradic. Lidové tradice byly také tématem celotýdenního programu.

Odpolední workshop prvního dne byl zaměřen na zdobení velikonočních kraslic ubrouskovou technikou. Tečkou událostí dne byl benefiční koncert v DK Čadca. Návštěvníkům bylo představeno širší žánrové spektrum v hudební, taneční i krojové rozmanitosti. Vystoupení dětského souboru Kelčovan nám potvrdilo, jak blízký je nám folklór sousedů.

Druhý den proběhl ve znamení poznávání významných kysuckých osobností s návštěvou těchto míst.

Raková – Jan Palárik slovenský katolický kněz, spisovatel-dramatik, publicista, překladatel a národní buditel.               Patřil  k nejznámějším slovenským dramatikům 19. století.

Staškov – Jozef Kroner slovenský herec, ztvárnil mnoho rolí v divadle, filmu i televizi. Například hrál hlavní roli v oscarovém filmu Obchod na korze, dále pak hrál jako stařeček Pagáč v seriálu Slovácko sa nesúdi a je znám také z televizního seriálu Tisícročná včela. Na základě hlasování slovenských filmových novinářů  v Anketě 2000 se stal slovenským hercem 20. století. V roce 1967 mu byl udělen titul zasloužilý umělec, v roce 1978 titul národní umělec.

Turzovka – Rudolf Jašík slovenský prozaik, básník a publicista.

Velké Rovné – muzeum drátenictví. Nachází se v jednom z nejstarších rekonstruovaných objektů v centru obce Velké Rovné. Drátenictví je typické slovenské lidové řemeslo a obec Velké Rovné se pokládá za jeho kolébku.

Bytča – Svatební palác, středoevropský klenot. Velmi ceněnou po umělecko-historické stránce, ale především zajímavou svou společenskou funkcí je stavba renesančního Sobášného (česky přeloženo Svatebního) paláce v těsné blízkosti známého zámku v Bytči. Tento zámek  byl vystavěn Jiřím Thurzem v roce 1601 jako místo pro významné společenské události a setkání, především pro svatební hostiny svých šesti dcer. Výstavba zámku čistě jen s tímto účelem je v celé střední Evropě naprosto ojedinělá.

Město – lázně Rajecké Teplice leží v malebném údolí říčky Rajčianky. Zdejší termální prameny mají vynikající účinky. Všechno je v lázních Rajecké Teplice blízko a na dosah, soustředěné kolem Lázeňského domu Aphrodite, ve kterém je lázeňským hostům k dispozici komplexní terapie.
Lázně Rajecké Teplice s příjemným prostředím Vodního i Saunového světa v lázeňském domě Aphrodite jsou oázou odpočinku a relaxace, což ocení nejen znalí příznivci lázeňských a wellness pobytů.

Na programu třetího dne byla návštěva muzea v Čadci s tematickou výstavou „Kraslice – symbol Velké noci‘‘. Kysucké muzeum v Čadci prezentuje formou oddělených sekcí nejvýznamnější a nejzajímavější pasáže regionální historie. Expozice tak zachycuje chronologickou exkurzi Kysuckými dějinami. Výstava kraslic prostory obohatila o prvky lidové tvořivosti. Tématem odpoledního workshopu bylo tentokrát jaro. Večer v lidovém stylu, s prvky lidových tradic nám zpříjemnil a podbarvil  lidovou hudbou soubor bratrů Kubalovců ze Staré Bystrice.Cílem dalšího dne společného setkání byla muzea v Krásne nad Kysucou, Slovenské národní muzeum v Martine a muzeum Andreja Kmeťa. V domě kultury v obci Krásno nad Kysucou se nachází Vlastivědné muzeum, ve kterém jsou  dvě stálé expozice z oblasti přírodních a humanitních věd. V přírodovědné expozici je fauna a flóra ze severozápadního Slovenska. V druhé expozici je archeologická, historická a etnografická sbírka muzea, která přibližuje dějiny Kysuc od pravěku až po novověk. Zobrazuje i lidovou kulturu a tradiční řemesla regionu. Slovenské národní muzeum v Martině patří k nejstarším a největším složkám současného Slovenského národního muzea. Muzeum Andreja  Kmeťa je zapsáno do seznamu národních kulturních památek.Tato mobilita byla pátý den zakončena slavnostním dopolednem v DK Raková. Pro veřejnost zde byl představen projekt Erasmus+, fotoprojekce akcí z projektu, přiblížen a vyhodnocen  projekt koordinátorkou EU, připraveno vystoupení dětí, hostů, souboru Rakovanka. Nedílnou součástí programu byly ukázky tradičních řemesel. Je vidět, že oživená řemesla si získávají stále více obdivovatelů a příznivců. Završením byla ochutnávka tradiční slovenské kuchyně.

 

ZOO

V pondělí jsme přivítaly slovenskou návštěvu krátkým pásmem s dětmi na téma „Zvířata v ZOO“. Následovalo podrobnější seznámení s náplní mobility a odpoledne jsme si prohlédly přírodní krásy Arboreta v Novém Dvoře. Zde může návštěvník zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. V expozici se nacházejí zástupci obřích "mamutích stromů" sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů. V Arboretu je přístupný také zookoutek.

Poté jsme se přemístily do MŠ Olomoucká na workshop, kde se učitelky seznamovaly s rozmanitými technikami a vytvářely práce z rozmanitých materiálů. Vytvářením z korku, ruliček, papíru, květináčů vznikaly exotická zvířata.  

Úterý bylo věnováno prohlídce zvířat v ZOO Ostrava, kde jsme strávily celý den. ZOO Ostrava se pyšní pestrou škálou expozic. Jako např. pavilon medvědů, opic, šelem a slonů, menší expozice fauny v rámci botanických stezek.

Naší další zastávkou byl Dětský ranč v Hlučíně. Díky jezírkům, která byla na území ranče vytvořena, se v těsné blízkosti zabydleli chránění živočichové, kteří zde každoročně vyvádějí svá mláďata. Na Dětském ranči díky tomu vzniká  krásná symbióza člověka a přírody. Vyskytují se zde živočichové jako skokan zelený, skokan hnědý, užovka obojková, vážka ploská, vážka obecná a občas i vzácný druh vážky červené. Na pastvinách není vzácností spatřit pasoucí se srny s koloušky, skotačící zajíce, bažanty nebo divoké kachny, které občas zavítají do zdejších jezírek. Na Dětském ranči vzniklo zvláštní místo harmonie a symbiózy širokého spektra živočichů a lidí.

Středeční cesta za poznáním nás zavedla do Tropik Hukvaldy. Při prohlídce zmíněného místa jsme obdivovaly cizokrajné ptactvo, mimo jiné Loskutáka, papoušky Kakadu, Žako, Ara, Amazoňan a pobaveně přihlížely jejich řečnickým dovednostem. V prostorách se nacházela expozice tropických rostlin ve sklenících, zahrada v asijském stylu, sbírka drahých kamenů, zkamenělin a mušlí. Poté jsme se vydaly na prohlídku Památníku Leoše Janáčka, kde jsme získaly informace o jeho skladatelském i soukromém životě, nahlédly do prostor, kde rád na sklonku života pobýval. Další cesta nás zavedla hradní oborou a kolem sochy lišky Bystroušky k romantické zřícenině hradu Hukvaldy. Rozsáhlá zřícenina hradu založeného před rokem 1285 Jindřichem z Příbora a Hukvald. Zpustl po požáru v roce 1762. Mohutná věž dnes slouží jako rozhledna. Zachovaným objektem na hradě je kaple sv. Ondřeje, která byla v 19. stol. obnovena.

Minizoo, které bylo naší čtvrteční zastávkou, nabízí ukázku zvířat – exotické ptactvo, hlodavci, hadi, želvy…
Nabízí i smyslovou zoo zejména pro handicapované děti, které se o zvířátkách nejen něco dozvědí, ale také si na ně mohou sáhnout nebo vyzkoušet jejich váhu, velikost, hebkost…

Poté jsme se setkaly s vedoucí odboru školství ing. Andreou Štenclovou, kde jsme hovořily o problémech školství u nás a na Slovensku.

Zoologická podsbírka Slezského muzea byla naší poslední zastávkou k rozšíření našich vědomostí.

Podsbírka se člení na dva fondy – malakologický (měkkýši) a vertebratologický (obratlovci), v jehož rámci jsou vyčleněny jako dvě samostatné evidenční skupiny savci a ptáci. Podsbírka je tvořena zejména dermoplastickými preparáty, studijním kožkovým a osteologickým materiálem savců, ptáků, méně již plazů, obojživelníků a ryb, doplňkem je kolekce tekutinových preparátů. Součástí podsbírky je i rozsáhlá kolekce konchilií našich měkkýšů spolu s několika ukázkami exotů (především z Kuby). Z obratlovců jsou nejvíce zastoupeni savci a ptáci. Podsbírka obsahuje význačné doklady – jednak typový materiál měkkýšů, jednak význačné doklady obratlovců (první doklady výskytu druhů v ČR a doklady vzácných druhů v rámci ČR a regionu). Vzácnou částí podsbírky je kolekce exotů. Její rozsáhlou částí jsou cenné kolekce kolibříků, rajek a papoušků.

Poslední den si slovenské učitelky prohlédly mateřské školy Mostní, Sadová, Neumannova, Olomoucká, Čajkovského a jesle, které byly vyzdobené k tématu ZOO.